Trychologia

Wypadanie włosów, schorzenia skóry głowy to bardzo złożone problemy, których przyczyna nie koniecznie musi znajdować się tylko na skórze głowy. Zazwyczaj zależy również od stanu naszego zdrowia, stylu życia oraz złej kondycji psychicznej.

Głównym zadaniem Trychologa jest dogłębne badanie, diagnoza czyli rozpoznanie i rozwiązanie problemu.

Wypadanie włosów i inne schorzenia mogą również wiązać się z poważną chorobą, której powikłaniem jest utrata włosów. lub problemy ze skórą głowy. Często też można zaobserwować, że wypadanie włosów następuje po okresie 3-5 miesięcy od czynnika który zapoczątkował proces chorobowy np. silny stres, kuracja hormonalna, menopauza, poważna choroba, antybiotykoterapia, zmiana stylu życia, nieodpowiednie nawyki żywieniowe, depresja itp. Włosy zawsze reagują z opóźnieniem na zmiany w organizmie ze względu na to, że cykl wzrostu włosa jest podzielony na poszczególne fazy.

Trychologia

Gdy obserwujemy wypadanie włosów, zmiany w strukturze włosów, zmiany na skórze głowy i w jej strukturze, pieczenie, świąd, łupież, zaczerwienienie skóry głowy, nadmierne przetłuszczanie się włosów.
Moim zadaniem - specjalisty Trychologa - jest dogłębne zbadanie przyczyny problemu. Pierwszym etapem jest wywiad, który pozwala mi ustalić objawy i problemy związane ze skórą głowy. Drugi etap to badanie trychoskopowe i dokładna analiza stanu skóry głowy, cebulek włosów, schorzeń związanych ze skórą głowy. Trzeci etap to ustalenie przyczyny oraz dobranie odpowiedniego, indywidualnego sposobu pielęgnacji i terapii trychologicznych. Wyznaję zasadę, że tylko poznanie i pokonanie przyczyn dolegliwości jest gwarancją aby osiągnąć cel w skutecznej terapii trychologicznej.
Do wizyty u Trchologa należy dokładnie się przygotować. Najlepiej 24h przed planowaną wizytą nie myć włosów ( i tu zaznaczam, że włosy powinny być wolne od wszelkich kosmetyków stylizujących, odżywek i nabłyszczaczy). Warto stworzyć również listę preparatów jaką stosujemy w pielęgnacji domowej skóry głowy oraz listę leków, suplementów jakie przyjmujemy. Pomocne będzie także przyniesienie wszystkich badań diagnostycznych, które robiliśmy w przeciągu roku oraz aktualnej morfologii krwi z rozmazem. Należy również przynieść ze sobą dobre samopoczucie, chęć walki z problemem i pozytywne nastawienie do Trychologa. Gdy zaufamy sobie wzajemnie będziemy mogły walczyć z Problemem ze zdwojoną siłą 🙂 !
Większość moich pacjentów to kobiety. One w znacznie większym stopniu od mężczyzn przykładają uwagę do stanu swoich włosów. Dla kobiet włosy to skarb. Gdy zaczynają wypadać często zdarza się że dopada je silny stres w obawie przed wyłysieniem a czasem popadają w depresję. Dlatego też jako Trycholog staram się nie tylko wpływać na stan ciała pacjenta ale także poprawiać jego samopoczucie i pomóc mu pozytywnie nastawić się do walki z problemem. W ostatnim czasie zaobserwowałam tendencje wzrostową w częstotliwości wizyt trychologicznych Mężczyzn. Najczęstszym problemem z jakim przychodzą Panowie to łysienie androgenowe potocznie zwanym łysieniem typu męskiego. Łysienie androgenowe można zatrzymać jak i również cofnąć jego skutki. Zależy to oczywiście od stopnia zaawansowania problemu jak i indywidualnych uwarunkowań. Drodzy Panowie zachęcam do konsultacji!
Leczenie trychologiczne wymaga czasu i cierpliwości oraz systematyczności i dyscypliny. Terapia czasami trwa ponad rok czasu a pierwsze efekty pojawiają się w przeciągu trzech miesięcy (w zależności od indywidualnych uwarunkowań). Niektórzy pacjenci zauważają poprawę po pierwszym zabiegu natomiast u niektórych proces odbudowy i leczenia jest wydłużony. Najważniejsze jest się nie zniechęcać i stosować się do zaleceń Trychologa

W Klinice Trychologii zajmujemy się skutecznymi terapiami takich dolegliwości jak:

  • Wypadanie włosów (androgenowe,telogenowe,plackowate,pociążowe,polekowe,hormonalne)
  • Łuszczyca skóry głowy
  • Łupież suchy i tłusty
  • Atopowe zapalenie skóry (AZS)
  • Choroby bakteryjne skóry głowy
  • Łojotok (łojotokowe zapalenie skóry, trądzik)
  • Dolegliwości skóry głowy (swędzenie, pieczenie, wrażliwość, suchość, itp.)
  • Uszkodzenia struktury włosów (wywołane czynnikami chemicznymi i fizycznymi)

W mojej Klinice podchodzę do pacjentów indywidualnie a każdy etap leczenia dokładnie omawiam i obrazuję. Ważną rolę w leczeniu włosów oprócz terapii trychologicznej odgrywają odpowiednie żywienie, właściwa suplementacja oraz prawidłowo dobrane preparaty pielęgnacyjne.
Jeśli połączymy te wszystkie elementy będziemy mogli osiągnąć i co najważniejsze utrzymać wymarzone efekty

Twój Trycholog Paulina Cempel-Świsulska