Łysienie telogenowe

Na Twojej szczotce zostaje coraz więcej włosów? Przeczesujesz lekko włosy dłonią, a w niej zostaje więcej niż kilkanaście sztuk? To może być łysienie telogenowe, czyli reakcja naszego organizmu na zachwianie jego homeostazy. Zobacz, dlaczego tak się dzieje i co może być jego przyczyną.

ŁYSIENIE TELOGENOWE – CO TO JEST? 

Łysienie telogenowe zachodzi, gdy włos przechodzi przedwcześnie do fazy telogenowej. Występuje nagle i może dotyczyć całego obszaru naszej głowy. Jest to jedna z częstych przyczyn wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Utrata włosów pojawia się zazwyczaj po 3-6 miesiącach od chwili pojawienia się czynnika wywołującego problem łysienia. Może mieć ono charakter całkowicie odwracalny.

ŁYSIENIE TELOGENOWE –PRZYCZYNY

PRZEBYTA INFEKCJA/COVID-19

Wysoka gorączka, osłabienie, zaburzenia elektrolitowe czy leki przyjmowane w trakcie choroby – to ogromne obciążenie dla naszego ciała, które całą energię skupia na walce z infekcją.

SILNY STRES

W okresach zwiększonego stresu nasz organizm wytwarza zdecydowanie wyższy poziom kortyzolu – produkowanego przez korę nadnerczy oraz prolaktyny – hormonu przysadki mózgowej. Dysproporcje hormonów podczas wpływu stresu mogą zaburzać procesy wzrostu włosa.

W sytuacjach stresogennych zaczyna się bronić i ograniczać energię wyłącznie na niezbędne procesy życiowe, przez co zmniejsza się ilość substancji odżywczych dostarczanych do mieszka włosowego. Dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy ilością szkodliwych wolnych rodników a przeciwutleniaczy. To zjawisko nazywamy tzw. stresem oksydacyjnym. Pojawiają się cytokiny prozapalne doprowadzające do mikrostanów zapalnych w mieszkach włosowych oraz zwłóknień okołomieszkowych tkanki.  W konsekwencji może to prowadzić do nieodwracalnego przerzedzenia włosów na całej głowie.

NIEWŁAŚCIWA DIETA I NIEDOBORY

Błędy w zbilansowaniu diety mogą wynikać ze zbyt niskiej kaloryczności lub nie dostarczaniu odpowiednich witamin i składników odżywczych. Zarówno diety restrykcyjne jak i źle zbilansowane diety eliminacyjne będą miały negatywne odzwierciedlenie w kondycji włosów. Prowadzenie diety eliminacyjnej wymaga konsultacji z dietetykiem. Niewłaściwa podaż witamin, mikro- i makroskładników może pośrednio indukować łysienie telogenowe.

CHOROBY CYWILIZACYJNE

Tak jak wspominaliśmy, łysienie na tle telogenowym wywołane jest przez zły stan naszego organizmu. Duży wpływ na występowanie tego schorzenia mają tzw. choroby cywilizacyjne. Wśród nich możemy wymienić schorzenia kardiologiczne, cukrzycę, nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, anemię czy bulimię.

PRZYJMOWANE LEKI

Niestety, skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków może być właśnie łysienie telogenowe. Wśród leków mogących mieć wpływ na nadmierne wypadanie włosów możemy wyróżnić m.in. leki hormonalne, przeciwdepresyjne, przeciwwirusowe czy przeciwtrądzikowe, na cholesterol i nadciśnienie.

CZĘSTE ZMIANY PRODUKTÓW TERAPEUTYCZNYCH

W trakcie terapii trychologicznych możemy stosować zarówno suplementację wewnętrzną w formie tabletek oraz preparaty zewnętrzne nakładane bezpośrednio na włosy lub skórę głowy. W trakcie procesu terapeutycznego często liczymy, że efekty pojawią się od razu, jednak musimy uzbroić się w cierpliwość. Zbyt częste zmiany produktów terapeutycznych mogą być pośrednio indykatorem łysienia telogenowego. Zaprzestając stosowania preparatów przed zakończeniem kuracji nie pozwalamy odpowiednio zadziałać produktowi, gdyż penetracja składników aktywnych wymaga czasu. W takich sytuacjach terapia może nie  tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale właśnie dodatkowo potęgować problem wypadania włosów.

BRAK ODPOWIEDNIEJ PIELĘGNACJI

Przeglądając liczne fora oraz media społecznościowe możemy się spotkać z mitami dotyczącymi pielęgnacji włosów. Jednym z powszechniejszych jest zalecenie dotyczące niezbyt częstego mycia włosów. Brak odpowiedniej higieny także może przyczyniać się do nadmiernego łysienia. Dodatkowo, warto pamiętać o odpowiednim doborze kosmetyków myjących – szampon dostosowujemy zawsze do potrzeb skóry głowy, a nie włosów.

NIELECZONE ZMIANY SKÓRNE

Jeśli na głowie mamy aktywne zmiany skórne także możemy mieć styczność z wypadaniem włosów. Do takich zmian zaliczamy: łuszczycę, łojotokowe lub atopowe zapalenie skóry. W przypadku terapii należy skupić się na zmianach skórnych, a problem wypadania ustąpi samoistnie.

PALENIE PAPIEROSÓW

W momencie zapalenia papierosa w naszym organizmie dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, w wyniku czego do cebulek włosów nie jest dostarczana prawidłowa ilość substancji odżywczych. Dodatkowo, badania potwierdzają, że genotoksyczne substancje wnikające we włosy w formie dymu tytoniowego powodują uszkodzenie DNA w mieszkach włosowych, co ma szkodliwy wpływ zarówno na kondycję włosów nie tylko czynnych, ale niestety także biernych palaczy.

NADMIERNE NARAŻANIE WŁOSÓW NA DZIAŁANIE PROMIENI UV

Nadmierne narażanie włosów na działanie promieni UV może prowadzić do ich znacznego osłabienia. Pod wpływem słońca oraz wysokiej temperatury łuski włosa otwierają się, jednocześnie umożliwiając dostanie się szkodliwym promieniom do wewnętrznej warstwy korowej. Skutkuje to większą łamliwością oraz mniejszą sprężystością włosów. Dodatkowo wywołują one nadmierny łojotok, który może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry, a w konsekwencji łysienia.

POPORODOWE WYPADANIE WŁOSÓW

To naturalny proces. Wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety po porodzie. Zazwyczaj pojawia się w trzecim miesiącu po urodzeniu dziecka i prawidłowo powinien zniknąć samoistnie po maksymalnie 8-10 miesiącach od momentu jego powstania.

JAK WALCZYĆ Z ŁYSIENIEM TELOGENOWYM?

Najważniejszym elementem terapii łysienia telogenowego jest usunięcie jego przyczyny, co już powinno skutkować pozytywnymi efektami. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. W takich sytuacjach należy działać objawowo, wzmacniać włosy poprzez przyjmowanie suplementów, stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, czy zabiegi trychologiczne.

Należy pamiętać, że łysienie telogenowe, podobnie jak inne schorzenia u każdego mogą przebiegać w zupełnie innym tempie i poziomie intensywności. Najlepszym rozwiązaniem jest wczesna konsultacja ze specjalistą, który po przeprowadzeniu dogłębnego wywiadu, badania trichoskopowym oraz analizie wyników krwi dobierze indywidualny proces terapii dostosowany do osoby zmagającej się z tym problemem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat łysienia telogenowego, a także samych włosów i dbania o ich zdrowy i piękny wygląd? Koniecznie zapisz się na Konsultacje Trychologiczną do SKIN CLINIC.

ORising Caduta – na wypadanie włosów

Bogata w naturalne substancje aktywne seria dostarcza odpowiednich składników odżywczych i wzmacniających. Zapobiega wypadaniu włosów oraz wzmacnia cebulki.


szampon_caduta

SZAMPON CADUTA – PRZECIW WYPADANIU WŁOSÓW

Bardzo delikatny szampon przeciw wypadaniu włosów. Bogaty w naturalne substancje takie jak pokrzywatymianekszałwianagietek, które nadają mu delikatne właściwości oczyszczające, chroniąc jednocześnie płaszcz hydrolipidowy skóry głowy. Odpowiedni do stosowania przy wszystkich rodzajach przedwczesnego i częstego wypadania włosów.

Sposób użycia: rozprowadzić na wilgotne włosy, delikatnie masować, następnie spłukać i powtórzyć czynność.

Dostępne w opakowaniach: 250 ml,

Cena: 70zł


plyn_caduta

PŁYN CADUTA – PRZECIW WYPADANIU WŁOSÓW

Działa zapobiegawczo oraz wspomagająco w kuracji przeciw wypadaniu włosów. Bogaty w naturalne składniki aktywne zapewnia odpowiednie odżywienie włosów słabych i cienkich. Regularnie stosowany wzmacnia strukturę włosa.

Sposób użycia: po umyciu włosów równomiernie nałożyć preparat na skórę głowy i masować delikatnie przez kilka minut. Nie spłukiwać. Do użytku profesjonalnego.

Dostępne w opakowaniach: butelka 100 ml,

Cena: 130zł


maska_rinforzante

MASECZKA RINFORZANTE – WZMACNIAJĄCA DO WŁOSÓW SUCHYCH I ZNISZCZONYCH

Wspiera kurację przeciw wypadaniu włosów dzięki, zawartym w składzie, proteinom jedwabiu. Stosowanie maseczki może być wzmacniane Esencją olejową Caduta – przeciw wypadaniu włosów.

Sposób użycia: nałożyć równomiernie preparat na skórę głowy. Następnie rozprowadzić grzebieniem na całej długości włosów. Pozostawić maseczkę przez kilka minut na włosach, po czym dokładnie spłukać.

Dostępne w opakowaniach:250 ml,

Cena: 80zł

ORising H.G. System – włosy cienkie i przerzedzone

ORising H.G. System to innowacyjna linia stworzona dla osób z cienkimi i przerzedzonymi włosami o powolnym wzroście.


hg_skl_aktywne

AKTYWNE SKŁADNIKI H.G. SYSTEM

Preparat kosmetyczny do stosowania miejscowego z ekstraktem roślinnym z certyfikowanych kultur organicznych. Jego działanie opiera się na synergii wyciągu z kory chinowcawinogronpodbiału i krwawnika. Pomaga stymulować naturalny wzrost włosów.

Sposób użycia: Przed myciem włosów nałóż bezpośrednio na skórę głowy, pozostaw na 10 minut, a następnie spłucz.

Dostępne w opakowaniach: 125 ml


hg_szampon

SZAMPON H.G. SYSTEM – Z WYCIĄGIEM Z KORY CHINOWCA

Szampon z ekstraktem z chininy. Bogaty w ekstrakty roślinne z certyfikowanych upraw organicznych, pomaga zrównoważyć fizjologiczny cykl włosa. Polecany do włosów o powolnym wzroście, przerzedzonych i cienkich.

Sposób użycia: nałożyć na wilgotne włosy, delikatnie masować, a następnie spłukać. Przed użyciem dobrze wstrząsnąć.

Dostępne w opakowaniach: 250 ml,

Cena: 75zł


hg_ampulki

H.G. SYSTEM BIOCOMPLEX

Preparat kosmetyczny do stosowania miejscowego z ekstraktem roślinnym z certyfikowanych kultur organicznych bez parabenów i składników pochodzenia zwierzęcego. Połączone wyciągi z kory chinowca, podbiału pospolitego, krwawnika, szałwii, rozmarynu i winogron posiadają właściwości oczyszczające, antyoksydacyjne i pobudzające wzrost włosów.

Sposób użycia: dwa razy w tygodniu stosować równomiernie na skórę głowy, nie spłukiwać. Wstrząsnąć przed użyciem. Może spowodować lekkie, czasowe zaczerwienienie skóry głowy spowodowane stymulacją mikrokrążenia. Unikać kontaktu z oczami.

Dostępne w opakowaniach: 95 ml, 

płyn_caduta

PŁYN CADUTA – PRZECIW WYPADANIU WŁOSÓW

Kombinacja ekstraktów roślinnych odpowiednio nawilża i odżywia skórę głowy. Płyn jest odpowiedni do leczenia każdego problemu z wypadaniem włosów, a także do włosów słabych i cienkich.

Sposób użycia: po umyciu włosów Szamponem Zasadniczym nałożyć 2-3 pipety produktu na skórę głowy. Przed suszeniem masować przez kila minut. Nie spłukiwać. Do użytku profesjonalnego.