Łysienie androgenowe występuje z powodu wrażliwości mieszków włosowych na androgeny. Jest to najczęstsza przyczyna utraty włosów i występuje u 70% mężczyzn i 40% kobiet w pewnym okresie ich życia. Jest to androgenozależna utrata włosów o charakterystycznej morfologii postępująca nie bliznowaciejąc.
Objawy łysienia androgenowego
U mężczyzn zwykle występuje recesja linii włosów na skroniach (zakola) i łysina na wierzchołku, u kobiet zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. U mężczyzn często prowadzi do całkowitego wyłysienia. U kobiet raczej nigdy nie dochodzi do wyłysienia.
Łysienie androgenowe – w większości przypadków jest uwarunkowane genetycznie.
Łysienie tego typu występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn jednak powinny być traktowane jako dwa odrębne schorzenia. Różnice dotyczą między innymi wieku w którym jednostka pojawia się, ale także obrazu klinicznego i częstotliwości występowania.
Pierwsze objawy łysienia androgenowego ujawniają się u nastolatków (forma ostra). Objawia się cofaniem linii na skroniach i czole, następnie proces zaczyna obejmować koronę głowy. Na łysienie androgenowe narażone są również kobiety. U kobiet przebieg choroby jest odmienny w stosunku do mężczyzn. Włosy przerzedzają się na środku głowy w postaci rozproszonej.
Przyczyny łysienia androgenowego
Badania wykazują że głównym czynnikiem powodującym łysienie androgenowe jest testosteron a jeszcze bardziej pochodna testosteronu – dihydrotestosteron (DHT). Są to męskie hormony – androgeny, które występują u mężczyzn ale również u kobiet.
Androgeny odgrywają ważną rolę w rozwoju seksualnym mężczyzn od urodzenia do dojrzewania. Regulują pracę gruczołów łojowych, wzrost apokrynowych włosów oraz libido. Wraz z wiekiem, androgeny stymulują wzrost włosów na twarzy, ale powstrzymują na skroniach i wierzchołku głowy, stan ten został nazwany „paradoksem androgennym”.
Hormony te w organizmie kontrolują one głównie funkcje układu rozrodczego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Podstawowym hormonem z grupy androgenów jest testosteron. Produkowany on jest przez komórki Laydiga, ale może on pochodzić także z nadnerczy, chociaż w mniejszej ilości. Testosteron rozkładany jest przez enzym 5αreduktazę do 5α-dihydrotestosteronu (DHT). Ta forma hormonu wykazuje silniejsze działanie androgenne. Istnieją dwa różne typu enzymy 5αreduktazy jednak w mieszkach włosowych testosteron mediowany głównie przez typ II 5αreduktazy. Chociaż to nie skóra jest głównym źródłem syntezy androgenów, krążące w niej prohormony także wykazują zdolności androgenne. Mowa o DHEA i androstendionie, które w gruczołach potowych i brodawkach włosów mogą być transformowane do DHT i testosteronu. Mężczyźni z łysieniem androgenowym zazwyczaj mają wyższe stężenie 5α reduktazy. Najwyższe stężenie 5α reduktazy występuje na skórze głowy. Wspomniane hormony, jako androgeny o silnym działaniu, regulują procesy fizjologiczne, prawidłowo stymulują produkcję włosów terminalnych w różnych okolicach ciała ( okolice pachwin, broda), wywierają odmienny efekt na wzrost włosów w genetycznie predysponowanych miejscach takich jak okolice czoła i szczytu owłosionej skóry głowy. W okolicach łysiejących zwiększone jest stężenie DHT dlatego też hormon ten jest najbardziej istotnym androgenem w patogenezie AGA. Potwierdzają to badania na mężczyznach z wrodzonym niedoborem 5αreduktazy u których nie dochodzi do łysienia.
Przyjęto, że głównym miejscem działania androgenów w mieszku jest brodawka włosa. Komórki te mają małą ilość receptorów AR o wysokim powinowactwie. Receptory te odpowiedzialne są za wrażliwość komórek na androgeny. Na owłosionej skórze głowy wrażliwość na androgeny i i rozmieszczenie AR są ograniczone do konkretnych regionów. Na tej podstawie tłumaczy się zazwyczaj słaby efekt androgenny w okolicy potylicznej.
Mieszki włosowe pobrane z tej okolicy i przeszczepione w łysiejące miejsce nie wykazują wrażliwości na androgeny i nie ulegają miniaturyzacji. A z kolei jeżeli z łysiejącego obszaru dokona się przeszczepu np. na łydkę mieszki te dalej wykazują tendencje zanikową. Wynika to z wrodzonej wrażliwości na androgeny.
Łysienie androgenowe u mężczyzn
Pierwsze objawy łysienia androgenowego pojawiają się u mężczyzn zwykle po okresie dojrzewania i prowadzą do utraty włosów o charakterystycznym obrazie. W obrazie histopatologicznym dochodzi do zmian w cyklu włosowym a także miniaturyzacji mieszka włosowego. Zaczyna się produkcja włosów delikatniejszych oraz krótszych. Na poziomie komórkowym miniaturyzacja mieszka włosowego postępuje w skutek redukcji objętości brodawki włosa w wyniku czego zmniejsza się liczba jej komórek.
Ryzyko wystąpienie tego typu łysienia u mężczyzny zwiększa się przy pozytywnym wywiadzie rodzinnym konkretnie kiedy stwierdzono podobne objawy u ojca lub u dziadka ze strony matki.
Łysienie androgenowe charakteryzuje się stopniową lokalną transformacją włosów w meszkowe, które mają krótką oraz cienką łodygę. Czas anagenu czyli fazy wzrostu włosa ulega skróceniu z 3-6 lat do miesięcy a nawet tygodni. Faza telogenu nie ulega zmiany a czasem jest wydłużona do 3 miesięcy. Przyczynia się to do procentowego wzrostu liczby włosów telogenowych. Zmienia się do z 5-10% do około 15-20%. Towarzyszy temu zwiększona utrata włosów. Łatwo wypadają one podczas takich czynności jak mycie czy czesanie.
Łysienie typu męskiego – skala Norwood
Łysienie androgenowe u kobiet
U kobiet różnice podatności pomiędzy mieszkami w obrębie jednostek włosowych przyczyniają się do ścieńczenia i rozlanego wypadania włosów w centralnej okolicy głowy owłosionej. Związane jest to z zastępowaniem jednostek mieszkowych złożonych z 3-4 włosów do jednostek jednowłosowych. Największe nasilenie występuje w części czołowej z zachowaniem linii czoła. U większości kobiet nie stwierdza się zwiększonego stężenia hormonów androgennych. Mówi się o występowaniu wrażliwości mieszków na samą obecność hormonów.
Łysienii u kobiet – skala Savin
Leczenie łysienia androgenowego
Jak do tej pory nie została opracowana jedna terapia, umożliwiająca osiągnięcie pełnych sukcesów w przebiegu leczenia. Stwierdzone jednak zostało, że lepsze wyniki leczenia zostały osiągnięte przez pacjentów, w przypadku których problem został wcześnie zdiagnozowany. Im wcześniej zostanie włączona terapia i prawidłowa pielęgnacja tym większy odrost i lepszy efekt jesteśmy w stanie osiągnąć.
Leczenie łysienia androgenowego obejmuje kilka aspektów.
- Prawidłowa pielęgnacja skóry. Jeśli łysieniu towarzyszy łupież, łojotok, stany zapalne należy wprowadzić odpowiednią kurację mającą zlikwidować problemy skórne. Zazwyczaj jest to kuracja uzupełniająca do właściwej kuracji hamującej proces łysienia, w przypadku zmian skórnych w bardziej zaawansowanym stanie jest to pierwszy krok kuracji. Należy pamiętać, że łysieniu androgenowemu bardzo często towarzyszy nasilony łojotok.
- Wykluczenie innych czynników, mogących mieć wpływ na wzmożone wypadanie włosów, głównie badania z krwi.
- Leczenie kierowane już na problem łysienia androgenowego- kuracja doustna, terapia zewnętrzna i zabiegi.
Zabiegi, które działają hamująco na postęp łysienia oraz stymulują włosy do wzrostu:
- Specialistyczny Zabieg Trychologiczny na Łysienie Androgenowe z wykorzystaniem stężonych koncentratów ze składnikami aktywnymi, dzięki któremu postęp łysienia zostaje zablokowany, włosy zostają pobudzone do wzrostu, zmniejszony zostaje łojotok i wypadanie włosów.
- Mezoterapia mikroigłowa – jeden z najsilniejszych mechaniznów blokujący postęp łysienia androgenowego. Przed tym zabiegiem należy przeprowadzić wywiad i zbadać skórę głowy w gabinecie trychologicznym, gdyż przeciwskazaniem do zabiegu są wszelkiego rodzaju patologiczne zmiany w obrębie skóry głowy.
- Infuzja Tlenowa – bardzo skutecznie oczyszcza okolice mieszka włosowego dostarczając przy tym w jego obszar substancje aktywne (dobierane odpowiednio przez trychologa) i pobudzając ukrwienie i cyrkulacje.
Leczenie łysienia androgenowego w przeważającej części opiera się na terapii zewnętrznej, czyli stosowanie różnego rodzaju ampułek, lotionów, koncentratów, które mają zminimalizować wypadanie włosów, stymulować podziały komórkowe w mieszku włosowym więc zwiększać odrost nowych włosów i najważniejsze zapobiegać miniaturyzacji mieszków włosowych.
5-AlfORising – specjalista w walce z łysieniem androgenowym
Linia przeznaczona dla osób z problemem uporczywego wypadania włosów, łysienia, przerzedzenia włosów na tłustej i wrażliwej skórze głowy oraz dla osób, które chcą złagodzić dolegliwości spowodowane przez łojotokowe zapalenie skóry.
Kuracja oparta jest w głównej mierze na werbaskozydzie pozyskiwanym z lilaka pospolitego, który jest inhibitorem enzymu 5-alfa-reduktazy. Enzym ten przekształca testosteron w dihydrotestosteron – hormon odpowiedzialny za łysienie androgenowe związane z nadmierną produkcją sebum. To właśnie nadmiar sebum powoduje, że włosy stają się cieńsze, krótsze i stopniowo zmniejsza się ich ilość.
U mężczyzn łysienie androgenowe objawia się przerzedzeniem włosów w przedniej linii i na wierzchołku. U kobiet natomiast dotyczy głównie wierzchołka głowy i powierzchni czołowej. Werbaskozyd ma dodatkowo właściwości antyoksydacyjne oraz przeciwdziałające infekcjom grzybiczym powodowanym przez Malassezia Furfur. Grzyb z tego gatunku bytuje na skórze głowy i szeroko rozprzestrzenia się w obecności nadmiernej produkcji sebum powodując stany zapalne łojotokowego zapalenia skóry i w konsekwencji wypadanie włosów.
SZAMPON 5-ALFORISING – RÓWNOWAŻĄCY SKÓRĘ GŁOWY
Unikalna receptura szamponu (bez SLS) bogata w naturalne ekstrakty roślinne i olejki eteryczne jest idealnym rozwiązaniem dla włosów delikatnych i cienkich, a także przy łojotokowym zapaleniu skóry. Zawarty w nim ekstrakt z lilaka pospolitego hamuje aktywność 5-alfa reduktazy. Dodatkowo obecność wyciągu z prosa zwyczajnego chroni płaszcz hydrolipidowy, a ekstrakt z kasztana stymuluje mikrokrążenie krwi w skórze głowy. Wszystkie te składniki zapewniają odpowiednie nawodnienie i odżywienie włosów oraz pomagają zachować ich strukturę. Do stosowania razem z 5-AlfORising Bioessence.
Sposób użycia: nałożyć na wilgotne włosy, delikatnie masować, a następnie spłukać.
Dostępne w opakowaniach: 250 ml
Cena: 69zł
5-ALFORISING BIOESSENCE
Uzupełnienie płynu ORising Caduta przeciw wypadaniu włosów. Poza ekstraktem z lilaka pospolitego zawierają witaminę B6 współdziałającą w procesie hamowania 5-alfa reduktazy. Ponadto w skład płynu wchodzą magnez oraz mikroelementy: cynk i miedź, które przyczyniają się do prawidłowego nawilżenia skóry głowy oraz wykazują działanie anty-łojotokowe. Natomiast olejki eteryczne z cytryny, pomarańczy i mandarynek, obecne w ampułkach łagodzą i odświeżają skórę głowy, a także stymulują mikrokrążenie przez co wpływają na prawidłowe odżywienie cebulek włosowych.
Sposób użycia: dwa razy w tygodniu równomiernie rozprowadzić na skórze głowy, lekko wmasować, nie spłukiwać. Przed użyciem dobrze wstrząsnąć.
Dostępne w opakowaniach: butelka 95 ml,
Cena: 180zł