Wypadanie włosów

Nie mam wątpliwości że wszyscy chcemy mieć gęstą, zdrową fryzurę. Chociaż łysienie i wypadanie włosów jest najczęściej kojarzone z mężczyznami, kobiety również cierpią z tego powodu. Niestety utrata włosów u kobiet jest dziś problemem globalnym ze względu na czasy w jakich żyjemy, tryb życia i żywienia.

Utrata od 50 do 150 włosów dziennie ( w zależności od osobniczych uwarunkowań) jest normalna i nie powinna być przyczyną do niepokoju. Natomiast jeśli zaczynamy tracić więcej włosów i obserwujemy przerzedzenia włosów na głowie, powinien być to dla nas znak że z naszym organizmem zaczyna dziać się coś niepokojącego i najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u trychologa.
Zdrowa skóra głowy ma około 80 procent mieszków włosowych na etapie wzrostu, podczas gdy pozostałe 20 procent znajduje się w fazie spoczynku. Jeśli ta równowaga zostanie zachwiana spotykamy się z nadmiernym wypadaniem włosów lub łysieniem.

Co powoduje, że włosy słabną?

Jest wiele przyczyn osłabienia włosów, które początkowo nie są przez nas zauważalne gdyż zmiany zachodzą początkowo w mieszku włosowym, ostatnim widocznym efektem jest nadmierne wypadanie włosów lub łysienie. Głównymi przyczynami które mogą niekorzystnie wpływać na nasze włosy są:

1. Uwarunkowania genetyczne

Zazwyczaj takie uwarunkowania dotykają mężczyzn ale i kobiety doświadczają genetycznego nadmiernego przerzedzania i utraty włosów. Dla mężczyzn jest to bardziej znane zjawisko zwane łysieniem androgenowym, ale kobiety mogą również wykazywać łysienie tego typu. Owo łysienie jest dziedziczne i zazwyczaj związane z taką samą historią utraty włosów u członków rodziny. U mężczyzn może rozpocząć się już w okresie dojrzewania. Oprócz przerzedzania się włosów, mężczyźni mogą również zaobserwować że ich włosy z czasem stają się krótsze, bardziej miękkie i delikatniejsze i trudne do ułożenia. Stają się podobne do włosów niemowlęcych.

2. Zaburzenia hormonalne

mogą w znacznym stopniu przyczyniać się do przerzedzania włosów. Niektóre zmiany hormonalne są tymczasowe np. ciąża, menopauza, dojrzewanie, a przerzedzenie włosów lub utrata wynikająca z tych przejściowych zmian jest uwarunkowana tymi zmianami i powinna wyciszyć się wraz z końcem zmian hormonalnych. Jednakże, jeśli w organizmie występują przewlekłe zaburzenia hormonalne, jak np. problem z tarczycą, mówimy tu o utracie włosów spowodowanej tym zaburzeniem i niezbędne jest tu podjęcie współpracy z endokrynologiem oraz zastosowanie odpowiednich metod leczenia trychologicznego które zapobiegnie utracie włosów. Zespół policystycznych jajników (PCOS) to kolejna możliwa przyczyna przerzedzania włosów u kobiet. Związane jest to z zaburzeniem równowagi hormonalnej, które może powodować wzrost włosów w niewłaściwych miejscach (takich jak twarz), ale słabiej w pożądanych miejscach (jak na skórze głowy). Czasami przerzedzenie włosów jest jedynym wskaźnikiem PCOS.

3. Inne schorzenia medyczne

Problemy zdrowotne, które mogą powodować przerzedzenie włosów, obejmują problemy z cukrzycą, tarczycą (zarówno niedoczynność tarczycy, jak i nadczynność tarczycy), PCOS, toczeń, niektóre rodzaje nowotworów, choroby przysadki, zatrucia metalami ciężkimi, depresja, HIV i inne chroniczne choroby medyczne.

4. Leki

Wiele różnych rodzajów leków może przyczyniać się do przerzedzania włosów, należy zwracać uwagę czy podczas brania leków stan utraty włosów się pogarsza, wówczas jesteśmy w stanie szybko wykluczyć przyczynę i zahamować problem utraty włosów.

Leki które mogą przyczynić się do polekowego wypadania włosów:

  • Antybiotyki
  • Leki na trądzik
  • Leki przeciwdepresyjne
  • Leki przeciwgrzybicze
  • Leki przeciwzakrzepowe (antykoagulanty)
  • Chemioterapia
  • Leki obniżające poziom cholesterolu
  • Leki przeciwpadaczkowe (leki przeciwdrgawkowe)
  • Leki na nadciśnienie (leki hipotensyjne)
  • Hormonalna terapia zastępcza – estrogen lub progesteron dla kobiet, androgeny i testosteron dla mężczyzn
  • Leki immunosupresyjne
  • Interferony
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
  • Doustne środki antykoncepcyjne
  • Leki przeciw chorobom Parkinsona
  • Steroidy

5. Traumy i duży stres

Kiedy osoba przechodzi intensywny szok, czy to fizyczny, czy emocjonalny, może to spowodować tymczasowe przerzedzenie włosów, które może pojawić się kilka miesięcy po wystąpieniu bodźca. Śmierć w rodzinie, operacja i nagła lub nadmierna utrata wagi są przykładami zdarzeń wyzwalających, które mogą szokować organizm i powodować przerzedzenie włosów.

6. Pielęgnacja włosów

Farbowanie, prostowanie i naciąganie może spowodować, że włosy staną się wrażliwe, delikatne, osłabione, suche i łamliwe. Zbyt ciasne upięcia włosów mogą również przyczynić się do przerzedzania a nawet do całkowitego wyłysienia w miejscu gdzie włosy były najbardziej narażone na naciągnięcia tzw. Alopecia Traction czyli łysienie z pociągania.

7. Inne czynniki

Istnieje jeszcze bardzo wiele przyczyn wypadania włosów. Czynniki ryzyka obejmują wiek, stres, niedostateczne odżywianie, tryb życia, nadmierne uprawianie sportu, złe nawyki żywieniowe i inne.

Zapraszam na konsultacje trychologiczne – jesteśmy w stanie znaleźć przyczynę i wyleczyć twój problem!

 

mgr Paulina Cempel-Świsulska Trycholog i Kosmetolog

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.